Засновник буддизму – Будда Шак’ямуні, принц Сіддхартха Гаутама.
Будда народився більш ніж 2500 років тому на півночі Індії. Після довгих пошуків істини він пізнав в медитації природу ума і досягнув мети – повного Просвітлення. Після цього він протягом сорока п’яти років передавав учням знання про те, яким все є насправді, та методи, які дозволяють осягнути цю істину на власному досвіді.
Будда давав повчання для трьох типів людей. Ті, хто хотів уникнути страждань, дізналися про причину і наслідок. Ті, хто прагнув більше робити для інших, слухали повчання про розвиток співчуття та мудрості. Для людей, які мають особливо сильну довіру до своєї просвітленної природи, Будда проявлявся у формах енергії і світла та передавав їм своє бачення природи ума – Велику Печать (Махамудру).
Перший з цих рівней відомий нам як Малий шлях (Хінаяна) або Вчення Старійшин (Тхеравада); другий – як Великий шлях (Махаяна), а третій, найвищий, – як Діамантовий шлях (Ваджраяна). Вчення Діамантового шляху здебільшого передавалося в Тибеті через лінії наступності Ньїнґма, Сак’я і Каґ’ю, а в країнах Далекого Сходу – в першу чергу, школами Чань і Дзен.
У буддизмі немає догм, він відкритий для будь-яких запитань. Вчення Будди пояснює, що в нашому житті є істинним у абсолютному сенсі, а що є всього лиш відносним, оскільки залежить від скороплинних умов. Якщо ми дійсно це розуміємо, то стає можливим переживання постійного щастя, а завдяки медитації інтелектуальні знання перетворюются у досвід. Також існують методи, які допомагають закріпити рівень усвідомлення, якого ми досягли у повсякденному житті. Мета вчення Будди – Просвітлення, повний розвиток потенціалу тіла, мови і ума.
Медитація в буддизмі означає “вільно, без зусиль перебувати у тому, що є”. Цей стан досягається шляхом заспокоєння ума, концентрації та роботи з внутрішніми енергіями та “світло-енерго-формами”. Найбільш дієвий метод – постійно ототожнюватися зі своєї природою Будди, не лише під час медитації, але і в будь-яких життєвих ситуаціях. Цьому вчить Ваджраяна, Діамантовий шлях.
Практикуючи Вчення Будди люди стають незалежними, сильними, сповненими радості та любові. Буддизм є головною релігією в декількох країнах Азії. Починаючи з сімдесятих років минулого століття він розповсюджується і на Заход. Сьогодні широта, гнучкість і терпимість буддійського світогляду та різноманіття засобів для розвитку ума користуються все більшою популярністю в країнах європейської культури.